fbpx

Pet Station to sklep z artykułami dla zwierząt. Tyle radości dla Twojego Pupila!

Strona główna / Zwierzakowe porady / Alergia pokarmowa u psa – o czym musisz pamiętać

Alergia pokarmowa u psa – o czym musisz pamiętać

Alergia pokarmowa u psa – karma dla psa alergika

Alergia pokarmowa u psa – o czym musisz pamiętać

Alergia pokarmowa to najczęściej spotykany rodzaj alergii u psów. Efektem nietolerancji niektórych składników pokarmowych są zazwyczaj problemy skórne. Jak rozpoznać alergię pokarmową u psa i jak zapobiegać wystąpieniu reakcji alergicznych? Zobacz, o czym musisz pamiętać!

Skąd się bierze alergia pokarmowa u psa?

Alergie pokarmowe to nie tylko problem wieku szczenięcego. Nadwrażliwość na niektóre składniki może pojawić się zarówno u młodych psów posiadających nie do końca wykształcony układ pokarmowy, jak i u czworonogów „w sile wieku” oraz u psich seniorów. Na problemy z układem pokarmowym najbardziej narażone są takie rasy jak golden retriever, owczarek niemiecki, bulterier, mops, buldog angielski i francuski. U większości czworonogów pierwsze objawy na nadwrażliwość na niektóre pokarmy można zaobserwować już w wieku szczenięcym. Musimy pamiętać, że alergie pokarmowe, w przeciwieństwie do wziewnych i kontaktowych, nie występują sezonowo, ale mogą trwać latami.

Jakie są objawy alergii u psa?

Objawami alergii pokarmowej, czyli nieprawidłowej reakcji immunologicznej, są najczęściej: uporczywy świąd, zaczerwienienie skóry, podrażnienia, łupież oraz nieco rzadziej wymioty i biegunka. Najbardziej uczulają pokarmy zawierające białka, czyli jajka, mleko, drób czy wołowina. Jak tylko zauważymy, że z naszym psiakiem dzieje się coś niedobrego, warto zabrać czworonoga do weterynarza, który zaleci odpowiednią dietę. Biegunka i wymioty mogą prowadzić do odwodnienia, a uporczywy świąd może sprawić, że pies będzie rozdrażniony, a nawet agresywny.

Odpowiednia karma dla psów alergików

Jeśli podejrzewamy, że nasz psiak nie toleruje niektórych pokarmów, warto zastosować dietę eliminacyjną, która pozwoli sprawdzić, które produkty wywołują reakcje alergiczne. Musimy jednak zadbać, aby wciąż dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Karma dla psa alergika powinna zawierać lekkostrawne produkty, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i prebiotyki, które zwiększą odporność organizmu. Podając zwierzęciu odpowiednią karmę, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych. Posiadając psa alergika, warto także uczulić wszystkich domowników, aby nie dokarmiali psa resztkami ze stołu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące żywienia psa z alergią, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednio zbilansowaną dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb Twojego pupila.

Zapisz się na nasz newsletter

© Petstation, Imperial Cinepix Sp. z o.o.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku,

Na stronach petstation.pl wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych.
Prosimy o potwierdzenie, że akceptujesz wykorzystanie ciasteczek.
Możesz też odrzucić wykorzystywanie ciasteczek, ale niestety utrudni to korzystanie z naszego serwisu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie "Polityka Prywatności"