Oto Hadi, niezwykła modelka, która – chcąc pięknie wyglądać na wiosnę – bardzo potrzebowała pomocy groomera, by pozbyć się sfilcowanej miejscami sierści. Dzięki Hadi przedstawimy podstawowe czynności pielęgnacyjne określane mianem usług groomerskich.

Wydawałoby się, że łatwo dbać o dobrą kondycję skóry i sierści psa, a co za tym idzie, o jego piękny wygląd – wystarczy przecież dobra karma i czesanie od czasu do czasu.  No tak, ale przecież ile psów, tyle rodzajów sierści i każda wymaga innej pielęgnacji.  I nawet nie chodzi tu o różnorodność ras. W obrębie jednej rasy psy mogą mieć różną sierść. Skąd zatem mamy wiedzieć, jak dbać o taką, którą akurat ma nasz pupil? Wtedy najlepiej odwiedzić grommera, który udzieli nam odpowiednich wskazówek – czym czesać i  jak często.  Ale grooming to nie tylko czesanie.  Hadi, jak każda inna dziewczyna ,  przyszła do nas, by przejść prawdziwą metamorfozę.
grooming
Zwykle zaczyna się od kąpieli z użyciem odpowiednich szamponów i odżywek dobranych do rodzaju sierści. W ekstremalnych jednak przypadkach, trzeba pieska najpierw ostrzyc, by pozbawić go kołtunów i sierści tak bardzo sfilcowanej, że nie da się jej już rozczesać.

Wanna jest ogromna, na podnośniku i ze specjalnymi drzwiczkami dla dużych psów. Dla małych piesków w wannie jest podwyższenie, na którym mogą swobodnie stanąć, a grommer dzięki temu nie nabawi się problemów z kręgosłupem .

grooming
Po kąpieli odbywa się suszenie specjalną, profesjonalną suszarką. Potem następuje najdłużej trwająca czynność rozczesywania, a następnie strzyżenia, obcinania paznokci, czyszczenia uszu i formowania odpowiedniej fryzury. Rasy popularne na wystawach mają już ustandaryzowane fryzury i w salonach piękności dla psów właśnie takie stylizacje są stosowane. W przypadku Hadi właściciel zażyczył sobie krótką twarzową fryzurkę, idealną na wiosnę i lato.

grooming

Psom, które po raz pierwszy przechodzą taką pielęgnację, towarzyszy zwykle lekki stres. Jednak zadaniem groomera jest nie tylko wykonanie samej usługi, ale również uspokojenie takiego strachulca. Przydają się tu magiczne umiejętności czarowania głosem i gestem. Za to weteranom takich wizyt właściwie nie trzeba nic mówić – wiedzą kiedy podnieść łapę, kiedy stać nieruchomo, lub kiedy mogą się już swobodnie otrzepać.

Mina Hadi po zakończeniu całej pielęgnacji – bezcenna
grooming

Aż trudno uwierzyć, że to to ten sam piesek.

grooming