fbpx

Pet Station to sklep z artykułami dla zwierząt. Tyle radości dla Twojego Pupila!

Strona główna / Zwierzakowe porady / Ile powinien jeść pies? Kilka słów na temat karmienia

Ile powinien jeść pies? Kilka słów na temat karmienia

Prawidłowe karmienie psa

Ile powinien jeść pies? Kilka słów na temat karmienia

Ilość jedzenia, którą podajemy psom jest równie ważna, jak jakość (skład) tego pożywienia. Zarówno zbyt małe, jak i za duże posiłki mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu czworonożnego przyjaciela domu. Z tego powodu tak bardzo istotne jest, by odmierzać właściwe porcje – adekwatne do wieku, wagi i trybu życia naszego psa. Zapoznaj się z naszymi radami, które powiedzą Ci jak właściwie karmić pupila.

Prawidłowe karmienie psa

Przed rozpoczęciem karmienia naszego pieska nową karmą, powinniśmy każdorazowo zapoznać się z sugerowanym dawkowaniem podanym na opakowaniu lub stronie producenta. Wielu z nich zamieszcza na opakowaniach informacje o wielkości dziennej porcji dedykowanej psom o różnej masie. Psy o wadze 3 kg, 5 kg, 10 kg itd. będą miały zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne na dzień niż większe psy, np. 80-kilogramowe – trzeba o tym pamiętać.

Inaczej ma się też sprawa z karmieniem szczeniąt. Małe pieski zazwyczaj wymagają nie tylko dedykowanej karmy, ale też zwiększonej częstotliwości posiłków – kosztem ich ilości.

Przysmaki też są jedzeniem! Zapominamy uwzględnić je w dziennej porcji psiej diety. Wydaje nam się, że podanie kawałka suszonej piersi kurczaka, sprasowanej kości czy np. żwaczy nie wniesie nic istotnego. Ot smakołyk. W przypadku psów aktywnych o właściwej sylwetce może to nie mieć większego znaczenia, ale w przypadku psów z nadwagą ma ogromne. Z jednej strony inwestujemy pieniądze i czas na zakup i przygotowanie porcji odpowiednio dobranej karmy, a z drugiej strony dając smaczki  pies nie ma możliwości zrzucenia wagi.

Niezbędne składniki odżywcze w psiej diecie

Przede wszystkim, powinniśmy wybierać karmy z jak największą ilością mięsa. Nawet jeśli w składzie znajduje się „suszonka” to wtedy przynajmniej możemy mieć pewność, że podana jest jej prawdziwa ilość. Zazwyczaj mięso jest ważone przed procesem odparowania wody, więc w rzeczywistości może być go mniej w jedzeniu niż jest to napisane na opakowaniu. Szczególnie uważajmy na te karmy, która zawierają mączkę mięsno-kostną, ponieważ podawana psiakowi przez dłuższy czas może być powodem wielu chorób.

Innym ważnym elementem, który powinien znaleźć się w diecie naszego pupila, jest włókno surowe. Karma sucha dla dorosłych, aktywnych psów nie powinna zawierać go więcej niż 1-3% – a w pożywieniu dla bardziej spokojnych czworonogów 4%. Ten składnik wpływa na większą perystaltykę jelit, jednak jego za duża ilość może już prowadzić do wzdęć, zwiększenia ilości gazów, a przez to do pogorszenia ogólnego samopoczucia naszego pupila.

Bardzo często wypełniaczem w danej karmie jest ryż, który by wydłużyć opis składników, jest rozbijany na gatunki: biały, brązowy itd. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ rośliny nie powinny stanowić większości posiłku – nasze psy są drapieżnikami i ich ciało najlepiej przyswaja mikroelementy zawarte w mięsie, a nie w warzywach czy owocach.

Kiedy kupujemy karmę, przypatrzmy się dobrze opisom składników. Jeśli są niejasne, takie jak „tłuszcz zwierzęcy” (czyli co dokładnie?) lub „produkty roślinne”, lepiej jest zrezygnować z zakupu.

Utrzymując zbilansowaną dietę naszego czworonoga, zarówno pod względem ilości i jakości pożywienia, poprawimy nie tylko jego samopoczucie, ale też swoje widząc jak radośnie wędruje po domu.

Zapisz się na nasz newsletter

© Petstation, Imperial Cinepix Sp. z o.o.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku,

Na stronach petstation.pl wykorzystujemy ciasteczka (ang. cookies) w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych.
Prosimy o potwierdzenie, że akceptujesz wykorzystanie ciasteczek.
Możesz też odrzucić wykorzystywanie ciasteczek, ale niestety utrudni to korzystanie z naszego serwisu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie "Polityka Prywatności"