Prawidłowe karmienie psa

Ile powinien jeść pies? Kilka słów na temat karmienia

Ilość jedzenia, którą podajemy psom jest równie ważna, jak jakość (skład) tego pożywienia. Zarówno zbyt małe, jak i za duże posiłki mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu czworonożnego przyjaciela domu. Z tego powodu tak bardzo istotne jest, by odmierzać właściwe porcje – adekwatne do wieku, wagi i trybu życia naszego psa. Zapoznaj się z naszymi radami, które powiedzą Ci jak właściwie karmić pupila.

Prawidłowe karmienie psa

Przed rozpoczęciem karmienia naszego pieska nową karmą, powinniśmy każdorazowo zapoznać się z sugerowanym dawkowaniem podanym na opakowaniu lub stronie producenta. Wielu z nich zamieszcza na opakowaniach informacje o wielkości dziennej porcji dedykowanej psom o różnej masie. Psy o wadze 3 kg, 5 kg, 10 kg itd. będą miały zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne na dzień niż większe psy, np. 80-kilogramowe – trzeba o tym pamiętać.

Inaczej ma się też sprawa z karmieniem szczeniąt. Małe pieski zazwyczaj wymagają nie tylko dedykowanej karmy, ale też zwiększonej częstotliwości posiłków – kosztem ich ilości.

Przysmaki też są jedzeniem! Zapominamy uwzględnić je w dziennej porcji psiej diety. Wydaje nam się, że podanie kawałka suszonej piersi kurczaka, sprasowanej kości czy np. żwaczy nie wniesie nic istotnego. Ot smakołyk. W przypadku psów aktywnych o właściwej sylwetce może to nie mieć większego znaczenia, ale w przypadku psów z nadwagą ma ogromne. Z jednej strony inwestujemy pieniądze i czas na zakup i przygotowanie porcji odpowiednio dobranej karmy, a z drugiej strony dając smaczki  pies nie ma możliwości zrzucenia wagi.

Niezbędne składniki odżywcze w psiej diecie

Przede wszystkim, powinniśmy wybierać karmy z jak największą ilością mięsa. Nawet jeśli w składzie znajduje się „suszonka” to wtedy przynajmniej możemy mieć pewność, że podana jest jej prawdziwa ilość. Zazwyczaj mięso jest ważone przed procesem odparowania wody, więc w rzeczywistości może być go mniej w jedzeniu niż jest to napisane na opakowaniu. Szczególnie uważajmy na te karmy, która zawierają mączkę mięsno-kostną, ponieważ podawana psiakowi przez dłuższy czas może być powodem wielu chorób.

Innym ważnym elementem, który powinien znaleźć się w diecie naszego pupila, jest włókno surowe. Karma sucha dla dorosłych, aktywnych psów nie powinna zawierać go więcej niż 1-3% – a w pożywieniu dla bardziej spokojnych czworonogów 4%. Ten składnik wpływa na większą perystaltykę jelit, jednak jego za duża ilość może już prowadzić do wzdęć, zwiększenia ilości gazów, a przez to do pogorszenia ogólnego samopoczucia naszego pupila.

Bardzo często wypełniaczem w danej karmie jest ryż, który by wydłużyć opis składników, jest rozbijany na gatunki: biały, brązowy itd. Zwracajmy na to uwagę, ponieważ rośliny nie powinny stanowić większości posiłku – nasze psy są drapieżnikami i ich ciało najlepiej przyswaja mikroelementy zawarte w mięsie, a nie w warzywach czy owocach.

Kiedy kupujemy karmę, przypatrzmy się dobrze opisom składników. Jeśli są niejasne, takie jak „tłuszcz zwierzęcy” (czyli co dokładnie?) lub „produkty roślinne”, lepiej jest zrezygnować z zakupu.

Utrzymując zbilansowaną dietę naszego czworonoga, zarówno pod względem ilości i jakości pożywienia, poprawimy nie tylko jego samopoczucie, ale też swoje widząc jak radośnie wędruje po domu.