Jak często karmić psa - poradnik

Ile razy dziennie karmić psa?

Do niedawna w zwyczaju było traktowanie psów jako „zjadaczy resztek ze stołu”. Było to bardzo szkodliwe dla czworonogów, a niekiedy doprowadzało nawet do skrócenia ich życia. Dzisiaj jesteśmy bardziej opiekuńczy względem psich członków rodziny i staramy się starannie dobierać pożywienie. Jednak jak często powinniśmy karmić psa, by zachował formę?

Każdy właściciel, któremu zależy na zdrowiu swojego pupila z pewnością nie może pozwolić mu na zjadanie dokładnie tego samego rodzaju jedzenia, którym sam się żywi. Nasze wędliny czy gotowane/smażone/grillowane dania podawane psiakom w większych ilościach będą szkodliwe dla psów ze względu na sposób przyrządzania tych „przysmaków” oraz zawartość przypraw. Z tego względu, powinniśmy podawać im m.in. dedykowaną karmę suchą lub mokrą zawierającą właściwe składniki.

Jak często powinniśmy karmić psa? Ustal pory w ciągu dnia!

Gdy wiemy już mniej więcej, czym żywić naszego czworonoga, należy zastanowić się nad częstotliwością posiłków. To bardzo ważne zagadnienie, bo podobnie jak w przypadku ludzi, w znacznym stopniu wpływa na zdrowie. Przede wszystkim ten czynnik jest zależny od trybu życia zwierzęcia. Większość dorosłych psów możemy karmić 1-2 razy dziennie. Szczeniętom, w zależności od docelowego rozmiaru jaki mają osiągnąć, powinniśmy podawać małe posiłki od 3 do 6 razy w ciągu dnia. Niezwykle istotnym jest, abyśmy karmili je minimum 2 godziny przed spacerem lub 15 min po powrocie do domu. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do nieprzyjemnego dla naszych podopiecznych skrętu żołądka. Szczególnie, jeśli należą do ras posiadających predyspozycje do zachorowania na taką przypadłość, jak np. owczarki niemieckie.

Ile razy karmić psa, żeby nie przybrał na wadze?

Z pewnością w tym wszystkim najważniejszym jest trzymanie się ustalonych pór posiłków. Dzięki regularności czworonóg będzie miał ustabilizowany tryb życia, co dobrze wpłynie też na jego zdrowie. Jeśli pozostaniemy w tej kwestii konsekwentni oraz zapewnimy ukochanemu psu dużo aktywności fizycznej, to z pewnością pomożemy mu w zdrowiu dotrwać do spokojnej starości.

Zazwyczaj każdy producent karmy informuje o jej dawkowaniu. Powinniśmy starannie przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem podawania jej naszemu pupilowi, by też przypadkiem go nie przekarmiać. W tym celu, możemy przygotować sobie specjalne pudełko, w którym umieścimy wcześniej odmierzoną dawkę jedzenia na cały dzień.

W sytuacji, gdyby zdarzyło się, że nasz pies przybrał za dużo na wadze, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnej karmy, która pomoże zredukować nadmiar tłuszczu w organizmie. Czworonóg bez większej szkody może tygodniowo tracić od 0,4 do 0,8 kg, jednak najlepiej prowadzić tego rodzaju terapię odchudzającą pod okiem weterynarza.

Chcąc okazać prawdziwą troskę naszemu zwierzakowi, powinniśmy zadbać o regularność w podawaniu mu posiłków, zdrowe nawyki żywieniowe i dużą, dużą ilości spacerów, zabaw no i czułości. Zobaczysz, że takie traktowanie pupila sprawi, że będzie on wiódł prawdziwie szczęśliwe, pieskie życie.