Jak dobrać kaganiec dla psa?

Podróż komunikacją miejską, wizyta u weterynarza, spacer po lesie lub w miejskim parku – kaganiec to nieoceniona pomoc dla właścicieli czworonogów. Jaki kaganiec będzie najlepszy dla psa? Podpowiadamy!

Po co psu kaganiec?

Kaganiec służy przede wszystkim bezpieczeństwu – zarówno naszego czworonoga, jak i innych osób oraz zwierząt. Oczywiście nie zwalnia to właściciela ze sprawowania kontroli nad pupilem. Warto przypomnieć, że brak zachowania szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia podlega karze nagany lub grzywny do 250 złotych (Art. 77 Kodeksu Karnego).

Ponadto kaganiec może uchronić naszego pieska przed podjadaniem „smakołyków” znalezionych podczas spacerów w lesie czy w parku. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować w sytuacji, gdy nasz czworonożny przyjaciel zacznie buszować wśród resztek pozostawionych przy śmietnikach.

Trzeba podkreślić, że kaganiec nie może być narzędziem kary. Jeśli ma dobrze pełnić swoją funkcję, powinien kojarzyć się wyłącznie z przyjemnością. Jak przyzwyczaić czworonoga do jego noszenia? Naukę warto rozpocząć, gdy nasz pupil jest jeszcze szczeniakiem, czyli około 3-4 miesiąca życia. Na początku należy zachęcać pupila, aby dobrowolnie włożył pysk do kagańca. Każdą próbę warto nagradzać głośnymi pochwałami i ulubionymi przysmakami zwierzaka.

Jak dopasować kaganiec dla psa?

Kaganiec powinien być dopasowany do rasy i wielkości naszego czworonoga, tak, aby zapewniał maksymalną swobodę ruchów i pełne otwarcie pyska. Pies, nie posiadając gruczołów potowych, reguluje temperaturę swojego ciała poprzez dyszenie. Podczas termoregulacji fizjologicznej otwiera pysk i wystawia język, a jego oddech staje się szybki i płytki. Dzięki temu szybko może zgubić nadmiar ciepła. Jeśli mu to uniemożliwmy, dobierając niewłaściwy kaganiec, możemy doprowadzić do udaru cieplnego!

Jak dobrać kaganiec dla psa? Jednym z najważniejszych czynników jest jego średnica, która powinna umożliwić psu swobodne otwarcie pyska. Musimy także zwrócić uwagę na długość kagańca – tak, aby nie podrażniał nosa zwierzęcia. Paski, za pomocą których podtrzymujemy kaganiec na głowie czworonoga, nie mogą być ani zbyt ciasne, żeby nie uciskały głowy, ani zbyt luźne, aby pies nie był w stanie go ściągnąć.

Najlepsze kagańce dla psów

Osoby, które zastanawiają się, jak dobrać kaganiec dla psa, powinny kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i wygodą czworonoga. Dobry kaganiec nie powinien powodować dyskomfortu. To znaczy, że materiał, z którego został wykonany, nie może podrażniać pyska zwierzęcia i reagować na temperaturę. Warto także zwrócić uwagę na to, aby kaganiec można było łatwo utrzymać w czystości.

Kaganiec siatkowy wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego jest bardzo lekki i miękki. Doskonałe dopasowanie do pyska gwarantuje bezpieczeństwo, ale nie krępuje ruchów zwierzęcia, pozwalając na swobodne zianie i picie. Zajmuje bardzo mało miejsca, więc można go swobodnie chować w torbie czy w plecaku.

Coraz większą popularnością cieszą się kagańce wykonane z lekkiej, elastycznej i wytrzymałej gumy termoplastycznej. Kaganiec plastikowy zapewnia zwierzęciu swobodę ruchów, amortyzuje uderzenia i nie podrażnia skóry. Pies może swobodnie oddychać, pić, a nawet dostawać nagrody za dobre zachowanie. Fizjologiczne kagańce dla psów sprawdzą się w każdej sytuacji – zarówno podczas transportu do weterynarza, jak i długich spacerów po lesie.