Kąpanie psa – jak i w czym kąpać psa

Jak kąpać psa?

Pierwsza kąpiel czworonoga nie musi być stresująca – ani dla psiaka, ani dla jego właściciela. Co zrobić, żeby zabiegi pielęgnacyjne były dla pupila czystą przyjemnością? Podpowiadamy, w czym i jak często kąpać psa.

Pierwsza kąpiel

Boisz się jej bardziej niż Twój pupil? Nie ma potrzeby! W większości przypadków, aby oswoić psa z wodą, wystarczy ulubiona zabawka i spokojny głos właściciela. Nigdy nie zmuszaj czworonoga do kąpieli. Zrób wszystko, żeby czas spędzony na pielęgnacji kojarzył mu się wyłącznie z dobrą zabawą. Pierwsza kąpiel ma ogromne znaczenie – to od niej zależy, czy w przyszłości piesek na widok miski z wodą lub wanny będzie z radością machał ogonem, czy trząsł się jak galareta i uciekał, gdzie pieprz rośnie. Większość weterynarzy zaleca, aby po raz pierwszy wykąpać psiaka, gdy maluch skończy przynajmniej pół roku. Do tego czasu, powinno się czyścić tylko miejsca zabrudzenia.

Jak często można kąpać psa?

Na częstotliwość kąpieli wpływa rasa, wiek, rodzaj sierści oraz tryb życia czworonoga. To normalne, że pies, który uwielbia zabawy w ogrodzie i kąpiele błotne będzie wymagał częstszego mycia niż pupil-kanapowiec. Czym kąpać psa? Dopasuj szampon i odżywkę do potrzeb zwierzęcia. W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne produkty hipoalergiczne, odświeżające, głęboko oczyszczające, podkreślające kolor sierści lub ułatwiające jej rozczesywanie. Jeśli pupil ma skłonność do alergii lub problemy skórne, zwróć się o pomoc do lekarza weterynarii.

Kąpanie psa krok po kroku

W czym wykąpać psa? W wannie, pod prysznicem lub w misce. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzić po wieczornym spacerze. Pamiętaj o specjalnej macie antypoślizgowej. Sprawdź, czy woda nie jest zbyt ciepła lub zbyt zimna. Optymalna temperatura powinna wynosić około 37-39°C. Nigdy nie zostawiaj psa samego w łazience, ponieważ może w strachu wyskoczyć z wanny i zwichnąć łapę na mokrej posadzce.

Przed kąpielą dokładnie rozczesz sierść czworonoga, aby uniknąć powstawania uciążliwych kołtunów. Przygotuj kąpielowy niezbędnik: szampon, odżywkę, waciki do uszu, ręcznik, szczotkę lub grzebień. Gdy będziesz mieć wszystkie niezbędne rzeczy pod ręką, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. Zmocz tułów i łapy, omijając głowę zwierzęcia. Jeśli Twój psiak ma długie włosy, staraj się wmasować szampon od góry do dołu. Wykonaj tę czynność dwa razy, a następnie dokładnie spłucz cały tułów. Na samym końcu zmocz głowę psa, ale tak, żeby woda nie dostała się do oczu, nosa i pyska. Jeśli chcesz, żeby sierść Twojego pupila była zdrowa i lśniąca, po umyciu nałóż odżywkę i po kilku minutach spłucz. Jeżeli piesek bardzo się boi, przez cały czas staraj się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy i mów spokojnym głosem. Po kąpieli owiń go ręcznikiem. Gdy już będzie po wszystkim, nie zapomnij pochwalić psiaka lub dać mu ulubiony smakołyk.

Groomer – psi fryzjer od zadań specjalnych

Jeśli wciąż masz obawy dotyczące kąpania psa, możesz skorzystać z usług profesjonalnego groomera, które obejmują kompleksową pielęgnację czworonoga – kąpiel, czyszczenie uszu, przemywanie oczu, obcinanie pazurków, rozczesywanie i strzyżenie.