Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy, mebli, butów

Jak oduczyć psa gryzienia rzeczy?

Poobgryzane buty, obicia mebli i wiele innych przedmiotów domowych. Takie sytuacje zna niemal każdy właściciel psa. Gryzienie, zwłaszcza dla szczeniąt, to jedna z form poznawania otaczającego świata. Zazwyczaj przybiera formę zabawy, jednak im pies starszy, tym ścisk jego zębów staje się silniejszy. Brak kontroli nad takim zachowaniem może sprawić, że gdy podrośnie, będzie sprawiać więcej problemów. Jak oduczyć psa gryzienia?

Dlaczego pies gryzie?

Młode psy w gryzieniu nie widzą nic złego, to dla nich przede wszystkim niewinna zabawa. Jednak im szybciej nasz pupil pozbędzie się tego nawyku, tym lepiej. Jak oduczyć psa gryzienia? Najlepiej zacząć od unikania energicznych zabaw zawierających podgryzanie. Psu ludzkie dłonie powinny kojarzyć się przede wszystkim z pieszczotami i głaskaniem. Odpowiednią reakcją na takie zachowanie będzie więc zakończenie zabawy i pokazanie psu, że gryzienie rąk jest czymś, czego nie należy robić.

Nigdy nie będziemy w stanie sprawić, że nasz pies wcale nie będzie gryźć. To część jego natury, więc gdy staje się to uporczywe, warto skierować jego zainteresowanie na przedmioty, których podgryzanie nie sprawi kłopotu. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zabawki dla czworonogów. Są one bardzo wytrzymałe i świetnie odciągną uwagę zwierzęcia od butów lub mebli. Każdy pies uwielbia smakołyki, można więc zaoferować mu również specjalną przekąskę do gryzienia. Małe co nieco z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem pupila.

Stres i nuda przyczyną problemów?  

Dlaczego pies gryzie różne rzeczy takie jak meble lub buty? Powodów może być kilka. Jedną z przyczyn takiego zachowania może być po prostu nuda. Zwierzęta, zwłaszcza te mieszkające w blokach, mają ograniczone możliwości wybiegania się. Jak wiadomo, psy również potrzebują aktywności fizycznej, gryzienie może być jedną z prób zwrócenia uwagi właściciela. Zapobiec można więc w prosty sposób, zabierając czworonoga na dłuższy i wyczerpujący spacer.

Innym powodem może być stres. Wychodząc z domu do pracy, zostawiamy naszego ulubieńca samego na wiele godzin. Obgryzanie oraz szarpanie mebli i butów może być więc rozpaczliwą próbą odreagowania. Jak działać w sytuacji, gdy nie mamy nad zwierzęciem żadnej kontroli? Najlepiej zacząć od wspomnianego już wcześniej spaceru. Kilkadziesiąt minut energicznej zabawy o poranku sprawi, że pies wróci do domu spragniony odpoczynku. Po tak wyczerpującej aktywności część dnia upłynie mu na drzemce, a my wrócimy do domu, nim zdąży wyrządzić jakieś szkody.

A co jeżeli pupil obudzi się wcześniej? Wszystkie rzeczy, które ma w zwyczaju podgryzać, najlepiej ukryć w niedostępnym miejscu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto skorzystać ze specjalnego preparatu przeciwko obgryzaniu przedmiotów. Płyn należy rozprowadzić w miejscach, które mogą go zainteresować. Gorzki smak preparatu sprawi, że pies nie będzie chciał podgryzać posmarowanych rzeczy. Z kolei sam płyn jest niegroźny dla zwierząt, dzięki czemu nie musimy obawiać się o zdrowie naszego ulubieńca.