Jak oduczyć psa szczekania w domu i na ludzi?

Siła spokoju, czyli jak oduczyć psa szczekania

Szczekanie to jeden ze sposobów psiej komunikacji. Tak, jak ludzie porozumiewają się mową, tak psy „rozmawiają” ze sobą szczekając. Nasz czworonożny przyjaciel wyraża w ten sposób swoje emocje i potrzeby. Co jednak zrobić, gdy pupil wydaje z siebie głos nieustannie – w domu, na spacerze i szczeka na ludzi? Działać!

Dlaczego pies szczeka?

Psy szczekają z różnych powodów. Najczęściej chcą nam lub swoim pobratymcom coś zakomunikować. Szczekają z radości, ze złości, ze strachu, z tęsknoty za właścicielem. To jeden z powodów, dla których tak często słyszymy smutne zawodzenie zwierzaków zostawionych w domu na czas nieobecności mieszkańców. Pies czuje, myśli, ma swoje psie zmartwienia i problemy. Nic dziwnego, że chce nam o nich opowiedzieć. Ale uwaga, każdego zwierzaka można uczyć. Tak, jak trenujemy go w posłuszeństwie, tak możemy sprawić, że przestanie uciążliwie szczekać w domu czy na spacerze.

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Twój pupil szczeka w nocy lub nagle zaczyna hałasować w domu? To najpewniej nuda! Pies, jak każde inne stworzenie, potrzebuje uwagi, zainteresowania i miłości. Nieustanne szczekanie powinno być sygnałem, że poświęcamy mu zbyt mało czasu. Ale spokojnie, możemy go tego oduczyć. Wystarczy zadbać o to, by dostawał od nas wszystko to, czego potrzebuje.

Po pierwsze, pies musi regularnie chodzić na spacery. Powinny być wystarczająco długie, intensywne i ciekawe. To dla naszego zwierzaka wielka przygoda – zadbajmy o to, by świetnie się w jej trakcie bawił. Zmęczony nie będzie miał potem ani siły, ani ochoty uszczęśliwiać domowników swoim szczekaniem.

Jeśli jednak nasz przyjaciel szczeka dopiero wtedy, gdy zostaje sam w domu, problem może być większy. Tutaj kluczem do sukcesu jest stopniowe przyzwyczajanie psiaka do samotności. Najgorszym wyjściem z sytuacji jest nagłe przejście od nieustannej opieki do całodziennej nieobecności. Pies jest zszokowany, czuje się opuszczony i samotny. Nic dziwnego, że chce wszystkim o tym powiedzieć.

Musimy więc nauczyć go, że nie ma się czego bać i że na pewno zawsze do niego wrócimy. Możemy zacząć od chwilowego separowania go w innym pokoju – każde szczekanie musimy wtedy szybko uspokajać. Kluczem do sukcesu jest pokazanie mu, że dom to miejsce bezpieczne, w którym dziki hałas nie ma racji bytu.

Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest również wprowadzenie klatki kennelowej – schronienia dla psiaka, który znajdzie w niej swoje wymarzone legowisko. Odpowiednio dobrana klatka nie ma nic wspólnego ze znęcaniem się nad zwierzętami! Stanowi świetną metodę na bezpieczny transport, staje się narzędziem treningowym i azylem dla czworonoga. W takiej sytuacji sprawdzi się np. klatka metalowa „Petface”.

Jak oduczyć psa szczekania na ludzi?

Trochę inaczej należy podejść do nauki psa, który ma skłonność do szczekania na ludzi. Zwierzaki najczęściej szczekają na gości przychodzących do naszego domu. W ten sposób obwieszczają, że zbliża się ktoś obcy.

Zmienić to zachowanie możemy na kilka sposobów. Przede wszystkim spokojem. Musimy pokazać mu, że nie ma powodów do obaw. Ciche i spokojne powitanie z przyjaciółmi ostudzi nieco psi zapał. Dodatkowo możemy poprosić gości o przygotowanie małych przekąsek dla psa, które sprawią, że ten potraktuje ich jak przyjaciół.

Pamiętajmy jednak, że oduczenie psa szczekania w domu czy na ludzi jest procesem i nie wydarzy się w chwilę. Wymaga czasu i cierpliwości, bywa trudne i męczące. Jeśli jednak chcemy mieć u swojego boku spokojnego i szczęśliwego przyjaciela, warto poświęcić mu dość uwagi.