fbpx

Gdy psi żołądek woła o pomoc – wybierz właściwą karmę!
Jak mawiają niektórzy „pies też człowiek”. Coś w tym jest. Zanim więc zdecydujesz się na psa – niezależnie od tego, jaką rolę ma pełnić (pies obronny, stróżujący, typowy kanapowiec, etc.) – musisz zdawać sobie sprawę z tego, że stanie się on częścią Twojej rodziny. Pies to żywe stworzenie, które tak samo jak człowiek może odczuwać ból, strach, tak samo też może zapadać na różnego rodzaju choroby i wymagać wówczas leczenia oraz troskliwej opieki. Jedną z podstawowych kwestii, jakie musisz wziąć pod uwagę, jest prawidłowe żywienie czworonoga, dlatego właśnie temu zagadnieniu poświęcimy niniejszy artykuł.
Pies – drapieżnik i… padlinożerca!
Współcześnie wiele psów mieszka w domach i sypia w łóżkach swoich właścicieli! Są i takie okazy, które wybrzydzają w kwestiach żywieniowych, mają swoje ulubione przysmaki, a na niejedną karmę nawet nie spojrzą… Wszyscy już przywykliśmy do wizerunku psa jako najlepszego przyjaciela człowieka i jego nieodłącznego towarzysza. Musisz jednak pamiętać, że pies pochodzi od wilka i tak samo jak on jest drapieżnikiem oraz padlinożercą.
Udomawianie psa rozpoczęło się już tysiące lat temu i w jego wyniku czworonogi te rzeczywiście znacząco zmieniły swoje zwyczaje. Dzięki rozmaitym krzyżówkom powstało też wiele nowych gatunków, ale wszystko to nie zmienia faktu, że pies pozostaje psem i pewne rzeczy się nie zmienią – przynajmniej w kwestii żywienia. Obecnie „właścicielskie” psy nie muszą walczyć o pożywienie.
Jako świadomi i odpowiedzialni posiadacze psów zapewniamy im dostęp do wartościowej żywności. Istnieje wiele gotowych karm, zarówno suchych i mokrych, które są właściwie zbilansowane, co oznacza, że pies otrzymuje odpowiednią porcję cennych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników – dobranych do jego wagi, wielkości, rasy, stanu zdrowia. Ale czy na pewno? Wiele słabszej jakości karm opiera się na takim składniku jak zboża. Czy pies w naturze jest wegetarianinem? Czy zajada się pszenicą i kiełkami? Oczywiście, że nie! Pies, jako drapieżnik i padlinożerca, je przede wszystkim mięso. Ponadto powinien otrzymywać w niewielkich ilościach warzywa.
Bezzbożowa karma dla psa o specjalnych potrzebach
Powtórzmy jeszcze raz, bo jest to niezwykle istotne – pies to drapieżnik i stworzenie mięsożerne. W świetle tych faktów nie może dziwić, że wiele czworonogów cierpi na różnego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe, których głównymi sprawcami są „wegetariańskie” dodatki do karmy, jak właśnie zboża (lub – o zgrozo! – niejednokrotnie stanowią one bazę karmy a nie dodatek).
Jeśli więc Twój pupil miewa częste problemy żołądkowe (zaparcia, biegunki), łapczywie je pokarm, jakby był wiecznie głodny (źle zbilansowaną karmą pies się nie naje!), ma słabą kondycje i nie najlepsze samopoczucie, zmień karmę na bezzbożową, wolną od konserwantów, sztucznych barwników, roślinnych koncentratów białkowych i glutenu. Jeśli problem tkwi jedynie w złej jakości pożywieniu, sucha karma dla psa bez zbóż szybko przyniesie pozytywne efekty.
Karma bez zbóż dla psa zdrowego
Karma dla psa bez zbóż nie jest dedykowana jedynie czworonogom cierpiącym na różnego rodzaju kłopoty żołądkowe. To doskonały wybór dla wszystkich psów. Jeśli obawiasz się, że nowa karma może nie przypaść Twojemu pupilowi do gustu, zakup karmę bezzbożową dla psa w mniejszym opakowaniu. Pamiętaj o tym, aby wybrać karmę właściwą dla potrzeb psa, dostosowaną do rasy, wieku i stanu zdrowia.