fbpx

W każdym psie drzemie dziecko – podaruj mu zabawkę!
Dzieciństwo to jeden z najważniejszych okresów w całym naszym życiu. To właśnie ono kształtuje nas, wyposaża w niezbędną wiedzę, doświadczenie, tym samym przygotowując do dalszych etapów rozwoju – fizycznego i psychicznego. Dokładnie tak samo rzecz wygląda w przypadku szczeniaków. Jak na pewno doskonale wiesz, jednym z nieodłącznych elementów czasu szczenięcego jest… zabawa! I ponownie, tak samo jak w przypadku zabaw dziecięcych, te szczenięce są rozmaite – mogą uczyć, wspierać rozwój, motywować do działania, ale mogą też być mało twórcze, prowadzić do znudzenia i destruktywnych zachowań. Nie da się ukryć, że w kształtowaniu młodego psiego umysłu rola konstruktywnej zabawy jest nieoceniona. Chcesz, aby Twój pies był szczęśliwy, aktywny i rozwijał się w prawidłowy sposób? Poświęć mu czas i zadbaj o odpowiednie zabawki!
Rola zabawy w życiu psa
Jak już zostało nadmienione, rola zabawy w życiu psa jest absolutnie nieoceniona. Szczeniak poprzez zabawę zdobywa wiele nowych umiejętności, uczy się w sposób aktywny i zupełnie naturalny, bez zbędnego stresu i przymuszania. Bawiąc się, pies może spożytkować swoją energię (która w innym wypadku mogłaby przerodzić się w niszczycielską siłę) i jednocześnie przyswaja, czym i jak może się bawić.
Wystarczy, że będziesz zachęcać pupila do zabawy specjalnymi, psimi zabawkami i zwracać mu uwagę za każdym razem, gdy połasi się na przedmioty, które w jego pysku nie powinny się znaleźć (np. kapcie). Pamiętaj o tym, że nie tylko szczenię pragnie aktywności i świetnej zabawy. Dorosłe psy mają podobne potrzeby. Dzięki temu, że mogą pobiegać za piłką czy patykiem lub porzuć ulubionego pluszaka, rozładowują napięcie i odpoczywają psychicznie.
Rodzaje psich zabawek
Istnieje całe mnóstwo zabawek dedykowanych psom. Zabawki do rzucania, aportowania i przeciągania, gryzaki, zabawki gumowe, maskotki pluszowe, a także specjalne akcesoria służące do napełniania smakołykami, dzięki którym pies będzie tak zaaferowany próbami wyciągnięcia przysmaków, że nawet nie zauważy, jak szybko mija czas gdy zostanie sam w domu. Wybierając zabawkę dla ukochanego czworonoga, musisz wziąć pod uwagę jego wielkość, rasę, wiek, a także stan zdrowia i preferencje. Starszy pies niekoniecznie będzie chciał biegać za piłką, zaś szczeniak małej rasy z pewnością nie będzie miał pociechy z dużej, gumowej zabawki.
Pluszak dla psa – mała rzecz, a cieszy
Zabawki pluszowe dla psa to bardzo dobry pomysł. Każdy czworonóg ma swoje ulubione gadżety, które może nie tylko gryźć, ale do których może się przytulić. Pogryziona, ośliniona zabawka, choć po pewnym czasie nie wygląda szczególnie estetycznie, ma dla psa duże znaczenie – daje mu poczucie bezpieczeństwa, bowiem jest to coś, co doskonale zna i uwielbia. Jest to coś, co kojarzy się mu z przyjemnymi chwilami spędzonymi na beztroskiej zabawie. Możesz wybrać zarówno małe, jak i duże maskotki pluszowe, w różnych kształtach i kolorach. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas wyboru zabawki dla psa zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Oczywiście zabawka po pewnym czasie siłą rzeczy – a dokładniej pod naporem psich zębów – ulegnie zniszczeniu, szczególnie w przypadku bardzo intensywnych zabaw, jednak im lepiej jest wykonana, tym dłużej posłuży psu. Ponadto pamiętaj o regularnym sprawdzaniu zabawki pod kątem zużycia i wymień ją jeśli uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa.