fbpx

Niezbędnik miłośnika kotów – co musisz mieć?

Koty to wspaniałe, inteligentne i dumne stworzenia, które kroczą własnymi ścieżkami. Choć udomowione zostały już blisko 1000 lat temu, nadal mają w sobie pewną niezależność i siłę, która zdecydowanie wyróżnia je na tle pozostałych zwierząt domowych. Wszystko to nie oznacza jednak, że koty są zwierzętami niewdzięcznymi, nieumiejącymi nawiązać bliższego kontaktu z człowiekiem. Nic z tych rzeczy! Kot domowy, który żyje z właścicielem pod jednym dachem, jak żadne inne zwierzę, potrafi okazać swoją miłość i wdzięczność. Ty zaś, jako w pełni świadomy i odpowiedzialny posiadacz słodkiego mruczka, musisz zapewnić mu godne warunki życia.

Aby to zrobić, trzeba sięgnąć po podstawowe akcesoria dla kotów. Co takiego zawsze warto mieć pod ręką? Sprawdź już teraz!

Koci kącik

Kot, jak każde inne zwierzę, nie jest zabawką, nie jest czymś, co ma za zadanie umilać życie właścicielowi. To żywa istota, która także ma swoje potrzeby, a jedną z nich jest potrzeba odpoczynku fizycznego i psychicznego. Aby kot mógł w pełni się zregenerować, musi mieć zapewnione odpowiednie miejsce do tego celu – wystarczająco zaciszne i spokojne, w którym nikt nie będzie mu przeszkadzał. W związku z tym takie kocie akcesorium jak legowisko jest absolutnie niezbędne. W zależności od preferencji kota, może to być miękki kocyk, kocia „kanapa” lub np. budka, w której czworonóg będzie mógł się schować i odciąć od świata choć na chwilę.

Akcesoria do higieny

Jeśli planujesz trzymać mruczka przez większą część czasu w domu, konieczne są takie akcesoria dla kotów jak kuweta, żwirek i specjalna łopatka do wybierania nieczystości. Jak na pewno wiesz, koty to prawdziwe czyściochy. Do tego są często dość wybredne i potrzebują prywatności w czasie załatwiania potrzeb fizjologicznych. W związku z tym ogromnie ważną kwestią jest ustawienie kuwety w takim miejscu, w którymi nikt kotu nie będzie przeszkadzał. Ponadto musisz na bieżąco sprawdzać stan żwirku – jeśli będzie on mocno zabrudzony, kot bez wątpienia znajdzie inny kącik do wypróżniania się. Nie bez znaczenia jest sam rodzaj żwirku – bentonitowy, sodowy, silikonowy, drewniany, piasek w wersji zapachowej lub neutralny. Jeśli już raz wybierzesz żwirek i kot go zaakceptuje, warto przy nim pozostać, bo każda zmiana może wywołać stres zwierzęcia i związane z tym rozmaite problemy.

Zwróć też uwagę na kuwetę. Jeżeli posiadasz w domu więcej kotów, powinna ona być wystarczająco duża. Gdy koty żyją ze sobą w zgodzie, prawdopodobnie nie będą miały zastrzeżeń co do wypróżniania się w tej samej kuwecie. Może jednak zdarzyć się i tak, że każdy kot będzie potrzebował swojej własnej. Wówczas, zamiast jednej dużej, możesz nabyć dwie lub więcej małych, w zależności od ilości posiadanych kotów. Istnieje obecnie wiele ciekawych rozwiązań, jak np. kuweta kryta, ze specjalnymi drzwiczkami, przez które kot wchodzi do środka.

Kocie zabawki

Kolejne nieodzowne akcesoria dla kota to oczywiście zabawki i drapaki. Rola zabawy w życiu kota jest nieoceniona. Dzięki niej kot może nie tylko miło spędzić czas, ale też spożytkować nagromadzoną energię (co jest szczególnie istotne w przypadku kotów typowo domowych) i rozładować negatywne emocje. Jeżeli zainwestujesz w dobrej jakości zabawki i drapak, kot nie będzie się nudził i tym samym nie będzie zainteresowany niszczeniem rzeczy (np. drapaniem kanapy).

Naturalnie musisz pamiętać o tym, że choć wyposażenie we wszystkie niezbędne akcesoria dla kotów jest bez wątpienia ważne, równie istotne jest poświęcenie mu wystarczającej ilości czasu i uwagi, aby nie czuł się samotny. Pomimo tego, że koty z natury są niezależne i lubią chodzić własnymi ścieżkami, potrzebują miłości i zainteresowania ze strony właściciela.