Czy kota można czegokolwiek nauczyć?

Czy kota można czegokolwiek nauczyć?

Oczywiście, pod warunkiem, że to On tego chce :). Trzeba zdawać sobie sprawę, że kot to nie pies i nauka nie pójdzie tak łatwo. Niezbędne są ogromne pokłady cierpliwości, a i tak należy mieć świadomość, że kot zrobi “to coś” po swojemu. Najlepiej wykorzystać to czego bardzo chce. Najczęściej jest to oczywiście jedzenie :).

W przypadku Fili okazało się, że takim afrodyzjakiem jest surowe mięso. Na ogół, gdy daję jej jedzenie, towarzyszy mi głośne miauczenie, a czasami wręcz krzyk “dawaj już teraz natychmiast”, lub mina “no jasne, może idź sobie jeszcze na spacer, przecież ja mogę czekać w nieskończoność!”. Dlatego zdziwiła mnie cisza, która nastała wraz z wyciągnięciem mięsa na deskę. Odwracam się i co widzę? Fila siedzi z łapkami na “słupka”. Brakowało tylko by machała łapami jak pies :), skupienie na pyszczku przywodziło na myśl co najmniej rozwiązywanie równania w pamięci. Dostała sporą porcję i przyszła podziękować tuleniem i mruczeniem. Od tamtej pory cokolwiek ma dostać, czekam, aż się domyśli co ma zrobić – bez wydawania jakiegokolwiek polecenia. Teraz moje czekanie ogranicza się tylko do odwrócenia się z miską w reku w stronę Fili. Moment i „słupek” jest 🙂

No dobra, nie mogę przypisać sobie zasługi nauki robienia przez Filę “słupka”. Po prostu wykorzystałam sytuację 🙂 Ale w taki sposób możemy wykorzystać i utrwalić inne zachowania naszego kota. Powtarzanie i konsekwencja działają cuda.

Kasia