Psy dla alergików

Psy dla alergików – obalamy mity

Czy alergik może mieć psa? To pytanie, które coraz częściej słyszą właściciele hodowli i lekarze weterynarii. Choć ci pierwsi często przekonują, że istnieją rasy, które są hipoalergiczne, drudzy mówią wprost: nie ma idealnej rasy dla alergików. Są jednak takie, które są bardziej przyjazne dla alergików. Sprawdzamy, jakie!

Co odpowiada za powstanie reakcji uczuleniowej?

To, co potocznie nazywamy alergią na psa, jest tak naprawdę reakcją na kontakt ze złuszczonym naskórkiem zwierzęcia i obecną w jego ślinie albuminą osoczową, czyli białkami surowicy krwi. Najczęstsze reakcje po kontakcie z alergenami to nieżyt nosa, uporczywe swędzenie, zmiany skórne i podrażnienia spojówek. Jeśli po kontakcie z sierścią, śliną lub innymi wydalinami czworonoga, zaobserwowaliśmy u siebie lub u naszych bliskich podobne reakcje, warto na pewien czas ograniczyć kontakt z czworonogiem i wykonać testy alergiczne.

Jak wybrać psa dla alergika?

Wystąpienie reakcji uczuleniowej, nie oznacza, że musimy zrezygnować z marzeń o posiadaniu czworonoga. Zanim jednak wybierzesz psa, zapoznaj się ze szczegółową charakterystyką danej rasy. Przede wszystkim zwróć uwagę na częstotliwość gubienia sierści i sposób jej pielęgnacji. Jeśli planujesz kupić psa z hodowli, poproś właściciela, żeby przed zakupem zwierzaka, pozwolił Ci spędzić trochę czasu z czworonogiem. Uważnie obserwuj, czy nie wystąpiła reakcja uczuleniowa. Pamiętaj, że objawy nie muszą pojawić się od razu, lecz nawet po kilku lub kilkunastu godzinach od kontaktu z psem.

Rasy psów dla alergików

Do tzw. ras hipoalergicznych (według Amerykańskiego Towarzystwa Kynologicznego) należą: Maltańczyk, Sznaucer, Bedlington Terrier, Grzywacz chiński, Irlandzki spaniel wodny, Shih tzu, Pudel, Bichon Frise, Kerry blue terier oraz Coated Wheaten Terrier. Psy posiadające włosy zamiast sierści uważane są za mniej uczulające z tego względu, że mniej linieją, dzięki temu mniej włosów wraz z naskórkiem osiada na ubraniach czy podłodze.

W redukcji alergenów może pomóc odpowiednia pielęgnacja czworonoga. Należy także pamiętać o podstawowych środkach higieny osobistej. Bardzo ważne jest dokładne umycie rąk po zabawie z psem. Warto także unikać dotykania mokrej sierści zwierzaka.

Decyzja o posiadaniu zwierzęcia powinna być doskonale przemyślana. Pies stanie się Twoim towarzyszem na całe życie! Jeżeli zdecydujesz się przygarnąć psiaka, pamiętaj o regularnych kąpielach i pielęgnacji sierści za pomocą specjalistycznych szamponów i preparatów. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych i będziesz mógł w pełni cieszyć się z towarzystwa zwierzaka bez przykrych konsekwencji.