Prawidłowa socjalizacja szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka – co zrobić, żeby przebiegła pomyślnie?

Szczeniaki kojarzą nam się przeważnie z małymi, sympatycznymi istotami, które tryskają energią i są ciekawe świata. Wychowując zwierzaka, trzeba jednak pamiętać, by stosować się do pewnych zasad, w przeciwnym wypadku pies może sprawiać problemy, kiedy podrośnie. Jak prawidłowo socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja szczeniąt – kiedy warto zacząć?

Socjalizację pupila najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Między trzecim a osiemnastym tygodniem życia pies przechodzi intensywną fazę rozwoju emocjonalnego. Oznacza to przede wszystkim chęć poznawania nowych rzeczy oraz naturalną ciekawość świata. To właśnie w tym okresie najłatwiej zaszczepić w nim konkretne zachowania i reakcje. Z czasem u czworonoga zacznie pojawiać się lęk przed wszelkimi nowościami, wtedy chęć do nauki i socjalizacji u szczeniaka zmaleje. A co jeśli nasz pies nie był z nami w pierwszych tygodniach życia? Starsze zwierzaki także można oduczyć złych nawyków, jest to trudniejsze, ale możliwe.

Jak socjalizować szczeniaka?

Socjalizacja szczeniaka w przypadku kontaktów z innymi psami to niełatwe zadanie, wymagające zachowania odpowiednich proporcji. Z jednej strony nieustanne trzymanie pupila na smyczy spowoduje nieufność i frustrację, z drugiej zbyt przyjacielski pies podbiegający do każdego zwierzęcia to także problem. Jeżeli chcemy, by czworonogi zaprzyjaźniły się ze sobą, zadbajmy od odpowiednią przestrzeń do zabawy i dajmy im trochę swobody. Pamiętajmy jednak, by nadzorować jej przebieg i jeśli zajdzie taka potrzeba, zakończyć ją.

W kontaktach z ludźmi również należy wykazać się ostrożnością. Głaskanie psa na ulicy przez każdą napotkaną osobę może wydawać się niegroźne i miłe, ale na dłuższą metę może sprawiać problemy. Jeżeli takie kontakty są zbyt natarczywe, zwierzę może reagować agresywnie w przyszłości. Z kolei czworonóg przyzwyczajony do popularności wśród przechodniów, będzie chciał witać się z każdym, co może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Szczeniak biegnący w stronę nieznajomego zapewne wywoła uśmiech, jednak dorosły czworonóg, nawet z tymi samymi intencjami, wzbudzi raczej przerażenie.

Socjalizacja szczeniąt w domu

Nauka konkretnych zachowań odnosi się także do domowych zwyczajów pupila. Im więcej swobody dostanie jako szczeniak, tym ciężej będzie mu ją ograniczyć w przyszłości. Jedną z największych zmór właścicieli czworonogów jest nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych. Młode psy brudzą gdzie popadnie, pozostawiając ślady na wykładzinie i nieprzyjemny zapach. Dobrym sposobem na zmianę tego nawyku jest zakup specjalnych mat do nauki czystości. Należy je wykładać codziennie w tym samym miejscu, a zwierzę przywyknie do załatwiania się w jednym miejscu.

A co jeśli nasz pies upodobał sobie obgryzanie przedmiotów i butów? Ważne, by zorientować się, jakie są powody takiej reakcji. Przyczyną może być stres lub niedobór aktywności fizycznej. Przygotowując psa na samotny pobyt w domu, warto zabrać go przed wyjściem na dłuższy spacer. A jeśli chcemy uchronić rzeczy przed pogryzieniem najlepiej spryskać je specjalnym preparatem odstraszającym.

Prawidłowa socjalizacja szczeniaka – zachowaj umiar

Ucząc szczeniaka nowych zachowań, pamiętajmy o tym, by zachować umiar. Jeżeli chcemy, by nasz pies przekonał się do czegoś nowego, stwórzmy mu przyjazną, bezstresową atmosferę. Dopiero poczucie bezpieczeństwa sprawi, że będzie mógł zapoznać się z nową rzeczą i zaakceptować ją. Jeżeli czworonóg będzie wiedział, że w danej sytuacji nic mu nie grozi, spokojniej zareaguje na konkretne zdarzenia. Nie działajmy na siłę. Jeśli pies stawia wyraźny opór lepiej zaprzestać działania.